Čo všetko nás naučilo naše morča

Asi každá mamina zažila to, že jej dieťa túži po zvieratku. Či už je to pes, mačka, škrečok alebo morča, v horšom prípade slimák, žaba, had či dokonca potkan. Kúpou nášho morčiatka, sme sa toho veľa naučili.

Moje deti, Daliborko a Alexko, chceli veľmi psíka. Tak som sa ich spýtala dosť dôležité otázky. Kto bude chodiť s ním von vyvenčiť ho, kto mu dá papať a piť, kto sa o neho bude stále starať a chodiť k veterinárovi? Najprv sa predbiehali jeden pred druhým. Ich nadšenie ma potešilo. No keď som povedala, že s ním treba chodiť 3 krát vonku a 3 krát do dňa mu dávať piť a papať, tak odpoveď už asi poznáte. No predsa Ty mami :)

Vyberali sme si dlho. Zvážili sme všetky pre a proti. Pri zaobstaraní si domáceho zvieratka treba myslieť na veľa vecí. Kde bude mať svoj domček, aký domček vlastne potrebuje, čo všetko papá, ako často mu musíme vyčistiť jeho domček, ako sa čisti a ošetruje samotné zvieratko a mnoho ďalších.

Nakoniec sme si vybrali zvieratko, ktoré by nebolo také náročné na venčenie a kŕmenie, keďže obidvaja moji školáci sú celé dni v škole. Zvíťazilo morča. A tak máme doma Murka, o ktorého sa vzorne stará každý člen rodiny. Je veľmi milý, hebký a pekný. Deti majú z neho obrovskú radosť. Stále ho vláčia sem a tam, stavajú mu z kociek domčeky, tunely. Kŕmia ho mrkvou, jabĺčkom, či suchým rožkom. Neodmietne ani čerstvý list šalátu.

IMG-20161113-WA0006jpg

Najväčšiu radosť majú keď mu môžu ísť natrhať trávu. Alebo rovno si ho zobrať do záhrady a naháňať sa s ním. niekedy im utečie pod kríky, kde ho nedokážu dočiahnuť, aby ho mohli vybrať. Okamžite začnú pišťať a báť sa, že sa stratí. Vtedy nastupujem ja. Som rada, že to so starostlivosťou o Murka nepreháňajú a v ťažších situáciách ma poprosia o pomoc. Viem, že si uvedomujú, že ešte všetko nezvládnu a zbytočne sa nesnažia o nemožné. Potom už Murka nespustia z oči :)

Ako aj ostatné zvieratká, ani náš Murko nemá rád, ak ho deti príliš stískajú, silno hladkajú alebo držia na rukách proti jeho vôli. Je dobré, dopredu si o zvieratku niečo prečítať. Zamedzí sa tým situáciám, kedy by sa mohlo zvieratko u nás cítiť zle. Spoločné spanie s ním v posteli tiež nie je dobrý nápad. Presne určené pravidlá sme si doma rýchlo osvojili.

N71_0563JPG

Daliborko má Murka dokonca tak rád, že aj tortičku na jeho narodeniny chcel s morčiatkom. A tak ju aj mal.


WP_20160712_007jpg

Ak máte aj vy doma drobčeka, ktorý túži po zvieratku, odporúčam z mojich skúseností napríklad aj takéto malé milé morčiatko. Je veľmi krásny, prítulný a nie je s ním veľa práce. Pre Alexka a Daliborka znamená Murko viac ako ktorákoľvek hračka, ktorú kedy dostali. Naučili sa byť zodpovednejší a vážiť si každé živé stvorenie. Murko bola pre nás tá správna voľba pri výbere domáceho miláčika.

                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                     Lenka