7 zvykov šťastných mám

Viete, ktorá je jedna vec, ktorú v živote dodržiavame? Sú to naše zvyky. Každý z nás má tie svoje. Jedinečné, možno tuctové, nad ktorými počas svojho života takmer vôbec nepremýšľame. Iba konáme.

Napríklad žena matka, to má akoby naprogramované chtiac- nechtiac už od prírody. Prebúdzať sa ráno v tú istú hodinu, jesť rovnaké jedlá viac dní po sebe, alebo byť doma pohodlne neupravená.

Radi si uľahčujeme život. A už zo zvyku neupratujeme hračky zo zeme každú polhodinu, pretože vieme, že o ďalšiu polhodinu skončia tak či tak opäť na zemi. Že napriek tomu, že máme kôš plný špinavého prádla, uprednostníme najskôr denno dennú prechádzku na vzduchu, aby sme využili pekné počasie. Sme preto horšie matky?

Neostávajte sama

Asi každá mamina je zvyknutá, že je počas materskej a rodičovskej dovolenky počas dňa viacmenej sama doma. Ostávať celé dni osamote iba s dieťatkom nie je až taký dobrý nápad. Hlavne ak ste z práce zvyknutá na neustálu spoločnosť a komunikáciu. Materských centier, detských kútikov či rôznych iných aktivít, kde sa dá pokecať si s mamičkami, je iste v okolí neúrekom. Tak do toho.

_MG_9248_1jpg

Zuzka s Miškom trávia voľné chvíle v detskom kolektíve

Vyrozprávajte sa

Či už ide o každodenné starosti, malichernosti alebo o vážne životné situácie, nenechávajte si to pre seba. Dostaňte to zo seba von. Určite máte kamarátku, ktorej sa môžete zdôveriť. Možno nepotrebujete radu a dobre viete, čo máte robiť, ale niekedy stačí sa vyrozprávať a bude Vám oveľa lepšie.

b9a6a08e-548d-4d3c-8095-935039a1b8e1jpg 

Kávička a babský pokec nie je nikdy na zahodenie

Urobte si radosť

Čímkoľvek, čo vám je srdcu blízke. Napríklad my, 3 mamy. Keď sa nám podarí stretnúť na Orave, zvykneme sa spolu vybrať na nákupy. Najlepšie je samozrejme nakupovanie oblečenia. Je to chvíľa, ktorú si užívame bez detí, stihneme si prezradiť všetky novinky, poradíme si pri výbere a je nám fajn.

20171114_094413jpg
Naše spoločné výlety spojené s nakupovaním

Čistota nadovšetko

Nie každá z nás rada upratuje. Ale vytvorenie akejsi upratovacej rutiny je skvelá vec. Stačí si večer sadnúť za stôl, chvíľu popremýšľať, ktorý deň je vhodný na akú upratovaciu činnosť a plán upratovania je na svete. A môže vyzerať napríklad aj takto:

Pondelok: Kúpelňa a wc

Utorok: Utieranie prachu

Streda: Vysávanie

Štvrtok: Umývanie podláh

Piatok: Vynášanie smetí a pranie

S takouto pomôckou nebude upratovanie nočnou morou, ktorá nikdy nekončí. Práve naopak. Každý deň sa stačí venovať jednej činnosti a na konci týždňa bude všetko dokonale čisté.

20150614_122154jpg

Plánujte výlety

Už v predstihu rozmýšľame, ako budeme tráviť blížiace sa prázdniny alebo predĺžené víkendy. Bohate stačia aj 3 dni relaxu v hoteli s wellnessom s celou rodinou alebo viacdňová návšteva vzdialenej kamarátky. Na zahodenie nie je ani jednodňový výlet. Slovensko je plné prírodných krás, kultúrnych pamiatok a rôznych atrakcií, takže kdekoľvek sa vyberiete, nie je núdza o zábavu. Už teraz sa môžete tešiť na leto a vyberať dovolenku. Naše obľúbené miesta Vám prezradíme v ďalšom článku.

20170216_173224jpg
Tinka s deťmi rada wellnesuje :)

Neporovnávajte

Ako sa hovorí tráva je zelenšia za plotom :-) Nepozerajte na to, kto má lepšie auto, väčší dom, chodí na viac dovoleniek. Budujte si svoje šťastie podľa svojich možností a schopností a radujte sa z toho, čo máte, ak to neplánujete zmeniť. Takisto neporovnávajte ani svoje deti s inými a už vôbec nie pred nimi samotnými. Užite si každý deň s deťmi naplno.

N71_0505JPG
Lenka s rodinkou si užila výlet v kontaktnej zoo pri Liptovskom Mikuláši

Sama pre seba

Mať vo zvyku príjemné činnosti by malo byť samozrejmosťou. Večerná chvíľka vo vani pri sviečkach, či káva s kamarátkami, alebo športovanie by sa mali objavovať v živote matky pravidelne. Veď načerpanie pozitívnej energie na ďalšie dni je tak potrebné. A nie len v živote matky.

Aj keď sa neustále snažíme niečo zlepšovať a vylepšovať k dobru, vždy nakoniec skončíme pri našich príjemných a nevedomky zaužívaných zvykoch. A aké ich máte vy? :)