Ako si užiť materskú dovolenku

Život na materskej či rodičovskej dovolenke je podľa nášho názoru tak trochu beh na dlhé trate. Človek sa ráno zobudí a ak práve nebeží rýchlo k postieľke, ešte v posteli začne premýšľať nad tým, čo všetko dnes musí stihnúť, vybaviť, obehať a zorganizovať tak, aby mu zostal aj nejaký ten čas na rutinné domáce práce a zábavu s deťmi. Tu je zhrnutie niekoľkých našich tipov, vďaka ktorým sa nám to darí zvládať ľahšie.

Plánovanie je alfou a omegou

Ani ten najdokonalejší manažér nebude dokonalý, ak si správne nezmanažuje svoj čas. Ak ste stára škola, píšte si všetky aktivity, ktoré máte pred sebou, do klasického diára. Tí viac online si môžu všetko zapisovať do mobilov či tabletov, ktoré dokážu na konkrétny termín napríklad aj vopred upozorniť. Takto vás už nikdy nič neprekvapí a budete si vedieť urobiť nevyhnutné denné činnosti v predstihu alebo ich delegujete na niekoho iného a predídete stresovým situáciám.  Každý večer pred spaním si prečítajte najbližšie povinnosti a dopíšte všetko potrebné. Rýchlo si obľúbite pocit, že máte všetko pod kontrolou ☺

Zapoj do hry, koho len môžeš

A nie len do hry. Poprosiť o pomoc najbližších by malo byť do istej miery prirodzené. Či už ide o babičky alebo súrodencov a tety. Na nezaplatenie je aj pomoc od kamarátky. Nenarodili sme sa predsa ako superhrdinovia, ktorí dokážu nemožné. Pre oteckov by to mala byť samozrejmosť. Okrem toho, že vám váš partner pomôže, vybuduje si s deťmi aj o to lepší vzťah. Rovnako prirodzené by malo byť aj jeho zapojenie do domácich prác. Materská dovolenka nie je predsa žiadna dovolenka a žena sa nestáva slúžkou. Malo by to byť vyvážené, aby boli spokojné a šťastné všetky strany.  

Do niektorých aktivít sa dajú zapojiť dokonca aj deti. Tie malé majú napríklad pri upratovaní veľkú radosť a cítia sa pritom dôležito a poctene. Sem-tam trvá síce upratovanie s deťmi dlhšie, ale ten spoločný čas stojí aj za to.

20170907_115344jpg

So strýkom na hubách

Chvíľa pre seba je na nezaplatenie

Väčšinou platí jednoduché pravidlo. Dieťa je v pohode, ak je matka v pohode. Preto netreba zabúdať ani na čas venovaný sebe. Akonáhle je ľudské telo vyčerpané, prichádza zlá nálada a podráždenosť. A to predsa našim deťom nemôžeme urobiť ☺ Ak sa riadime hore uvedenými tipmi, čas pre seba sa dá nájsť, napríklad pokým je náš drobec von s babkou. V žiadnom prípade sa nepusťte do upratovania, prania, žehlenia, ale tento vzácny čas využite pre svoj oddych. Môže to byť  návšteva kina, kozmetičky, nákup, cvičenie, káva s kamarátkami alebo len obyčajný bylinkový kúpeľ. Ten je väčšinou na nezaplatenie. Potom nesmiete, samozrejme, zabudnúť ani na partnera a spolu s ním sa pokúste vyhradiť si čas, kedy sa budete venovať len jeden druhému :-)  

321jpg

Miško s babkou

Spoliehaj sa sama na seba

Je fajn, ak máme niekoho, na koho sa dá spoľahnúť. No nie vždy sa to dá. Preto je najlepšie mať všetko pod kontrolou a myslieť takpovediac dva kroky vpred. Nestane sa potom to, že budete musieť zachraňovať akútne situácie. Mať základný prehľad o všetkom, čo sa práve deje alebo chystá, dokáže často krát predísť zbytočnému sklamaniu, ak práve niečo nie je podľa našich predstáv.

V každodennom živote to znamená byť pripravená na denný režim svojho dieťatka a konať skôr, ako nastane pohroma v podobe plaču a vzdoru. Najedené a vyspaté dieťa je zvyčajne pokojné dieťa. Ak môže nastať situácia, že mu napríklad nestihnete dať obed v “správnom” čase, majte po ruke vždy niečo na zahryznutie a vodu. Pripravte ho na spánok vždy skôr, ako bude príliš mrzuté. Podľa jeho režimu si plánujte napríklad návštevy lekára a pod.

Pri deťoch cca od 1,5 roka bývajú nepríjemné odchody z miest, kde im je dobre. Nám pomáha to, že ich v predstihu upozorňujeme na odchod a nerobíme to naraz nasilu. Ak je pre vás pohroma a adrenalínový zážitok nakupovanie, tu zaberá stanovanie pravidiel. U nás platí, že deti si môžu vybrať 1 maličkosť a dosť. Veľké a drahšie veci sa kupujú na narodeniny a Vianoce. Nešlo to všetko hladko na prvý krát, ale po čase to pochopili a nakupujeme bez plaču a vreskotu :-)

698jpg

 Užívame si spoločné chvíle, Námestovo

Inšpiruj sa

Možno sa dajú robiť veci jednoduchšie. Možno príprava príkrmov nie je až tak zložitý proces. Možno sa dá skĺbiť život matky a aktívne športovanie dokopy. Na všetko je niekde aspoň malý manuál. Žijeme v dobe, keď stačí do googlu zadať čo potrebujete a hneď vám vyskočí niekoľko výsledkov hľadania. Ak si neviete zorganizovať svoj deň, pozrite sa napríklad na youtube, ako to robia iné matky. Nájdete tam doslova všetko. Návody, rady, triky, tipy, jednoducho naozaj všetko. A ak práve neholdujete youtubovým videám, požiadajte o rady svoje kamarátky, maminy, babky, sestry a všetkých, ktorých sa daná problematika práve dotýka.

Naše rady a postrehy, ako si zjednodušiť domáce práce:

  • nehanbite si zaplatiť za výpomoc v domácnosti

  • občas si jedlo objednajte alebo navštívte reštauráciu

  • využite moderných pomocníkov v domácnosti, ako je sušička prádla, umývačka riadu, robotický vysávač, okenný čistič, podlahový čistič 2 v 1

  • otvorené poličky vymeňte za vstavané skrine

  • hračky roztrieďte do priesvitných uzatváracích dóz a naučte to po hraní robiť aj deti od útleho veku

  • zredukujte množstvo plôch, z ktorých treba utierať prach

  • zbavte sa nepotrebných alebo poškodených vecí, ktoré len prekladáte z miesta na miesto

  • ...

Navštevujte materské centrum

Takmer v každom väčšom meste alebo obci je materské centrum, v ktorom sa koná množstvo aktivít nielen pre deti od najnižšieho veku, ale aj pre mamy. Takto sa stretnete s mamičkami, ktoré majú rovnaké starosti a môžete sa porozprávať, vymeniť si rady a skúsenosti. Dobre padne aj zistenie, že máte úplne normálne dieťa a vy ste úplne normálna mama ako ostatné.  Človek má dobrý pocit, že robí niečo pre svoje dieťa, rozvíja jeho schopnosti a plnohodnotne využíva čas. Pritom nie je osamelý, čo sa často mamičkám na materskej dovolenke stáva.

DSC_0581JPG
Baby salsa s Danielkom, MC Dupajda, Nižná

Sebarealizácia

Materská dovolenka nemusí znamenať venovanie celého svojho času len rodine a domácnosti. V čase, keď poprosíte o pomoc rodinu, deti spia alebo sa sami vedia zahrať, vzniká priestor na realizáciu svojich nápadov a plánov. Či už ide o hobby v podobe kreatívnych ručných prác, pečenie alebo maľovanie. Ak vás baví šport, môžete pretaviť svoje športové úspechy a urobiť si trénerský kurz, tak ako to urobila naša Lenka. Začať sa dá aj s podnikaním.

Aj spomínané materské centrá ponúkajú možnosť sebarealizácie. Môžete ukázať svoj talent, schopnosti a vytvoriť aktivitu pre ostatné mamy s deťmi. Učiť angličtinu najmenších, urobiť si kurz baby salsy, viesť kurz ručných prác, zorganizovať detský karneval a pod.

18193030_1124599474311597_6054476700502198071_ojpg

Úspešné majstrovstvá Slovenska Lenkinych žiakov, Podbrezová

Neberte všetko tragicky

To, že dnes nebude ožehlené prádlo alebo umyté okná nič neznamená. Sú aj dôležitejšie veci. Veď materská dovolenka je hlavne o dieťati. Pre to malé stvorenie ste vy stredobod všetkého. Venujte mu čo najviac času, zabávajte sa s ním, dovoľte mu pomáhať vám so všetkým, ak to je možné, a učte ho všetko dôležité hravou formou. Ale hlavne si UŽITE MATERSKÚ DOVOLENKU ☺, pretože takéto krásne obdobie už viac v živote nezažijete.

Zuzka, Tinka