Ako si užiť zimné obdobie s deťmi

Či už máte obavy z toho, či správne obliekate vaše deti počas chladných zimných dní, alebo si už neviete vymyslieť program na vonkajšie aktivity pre celú rodinu, nezúfajte. 3mamy sa rozhodli ukázať vám, ako sa dokážu popasovať nielen s teplým oblečením pre deti, ale aj s každodennými aktivitami vonku v chladných dňoch.

Čo si obliekame

Vrstvenie je pre nás základ. Udržuje teplo a sucho. Akonáhle zistíme, že je malému dieťatku príliš teplo, stačí vyzliecť jednu vrstvu. To, či je dieťatku veľmi teplo zistíme tak, že priložíme ruku na jeho zátilok. Ak je spotený, dieťatku je veľmi teplo. Niekto dodržiava pravidlo, že deti oblieka vždy o jednu vrstvu viac než má na sebe dospelý. Prihliadame však hlavne na vek dieťatka a jeho schopnosť pohybu.
20180118_160639jpg

Počas cesty autom v detskej autosedačke je na nezaplatenie práve spomínané vrstvenie. Dieťatko sa totiž nebude cítiť komfortne, ak bude pripútané cez hrubý overal, pod ktorým má ešte teplý sveter a body. V aute sa snažíme deťom obliecť pohodlnejšie a vzdušnejšie oblečenie, na ktoré im po vystúpením z auta vrátime zimnú bundu, čiapku a rukavice.

V pravom zimnom počasí je základ, aby sa sneh nedostal tam, kam ho nechceme mať. Používame zimné overaly, podšité čiapky, šály alebo tunely a nepremokavé rukavice. Proti snehu v topánkach sa nám osvedčili aj štucne alebo otepľovačky s gumičkami na spodu.

IMG_20171223_143827jpg

Naše aktivity

Počas zimných dní vymýšľame naším najmenším veľa rôznych aktivít. Ideálne počasie pre nás je, ak je krásne nasnežené. Deti zbožňujú tradičné stavanie snehuliaka, guľovačku, sánkovanie, hokej, korčuľovanie, lyžovanie, stavanie iglu, ale nevadia im ani prechádzky v snehu.

IMG_20160211_095518jpg

Obľubujeme hľadanie zamrznutých mlák a praskanie ľadu. Schovávačka v snehu má tiež svoje čaro, hľadanie uľahčujú stopy. Pri prechádzke v lese nás zasa nesmierne baví rozoznávať stopy zvieratiek, ktoré tadiaľ prechádzali pred nami.

20170130_123608jpg

Skvelou zábavou je tiež triafanie snehových gúľ do nádoby alebo zhadzovanie cencúľov. Na čerstvom snehu nevynecháme robenie “anjelov”. Vedeli ste, že do čerstvého snehu sa skvele kreslí konárom alebo len tak rukou? Určite to s deťmi vyskúšajte :).
20171114_145612jpg

Malý pomocníci sa radi zapoja do odhŕňania snehu alebo čistenia auta.
20160105_113736jpg

Schovávanie predmetov v snehu je zaujímavou obmenou hry, ktorú hrávame aj dnu. Pomocou slovíčok „zima, teplo, teplejšie, horíš“ navigujeme hľadajúceho ku skrýši.

Ak teploty nie sú príliš nízke a po snehu nie je ani stopy, kľudne vyberieme odrážadlo, štvorkolku alebo bicykel. Pozor si však dávame na príliš šmykľavé zamrznuté cesty a chodníky. Podľa teploty prispôsobíme aj čas strávený takýmto pohybom.

f53840a0-9978-4a82-a2a6-8298b9d6c137jpg

Naši najmenší

Ani tie najmenšie bábätká nevynechajú každodenný pobyt na sviežom vzduchu. Stačí pridať do hlbokého kočíka príjemne teplý fusak napríklad aj s ovčou kožušinou, či dekou a dieťatko obliecť do overalu na chladnejšie obdobie. Dizajnovou vychytávkou môžu byť napríklad aj kožušinkové doplnky na kočíku a rukávniky, ktoré oceníme predovšetkým my, maminy. A ani na sánkovanie s najmenšími nezabúdame. Na prechádzku si vždy zoberieme teplý fusak. 

IMG_20171223_150521jpg

Cenné rady nad zlato

Deti nikdy nenechávajte samé vonku. Hlavne ak ide o menšie deti. V zime na klzkom povrchu hrozí väčšie nebezpečenstvo pádu a úrazu. Pravidelne kontrolujte, či im nie je chladno alebo nie sú premočené od snehu.

Ak vonku zúri veľký mráz, je lepšie rozdeliť si pobyt vonku na viac krát a zdržať sa len kratší čas, medzitým sa treba zohriať a dopriať si teplý čaj. Keď sa k tomu pridruží silný vietor, tak je vhodnejšie zostať radšej doma.

20180119_163142jpg

Použiť krém na opaľovanie počas sánkovačky na horách, kde krásne svieti slnko, by nemalo byť nič výnimočné. Aj v zime dokážu slnečné lúče opaľovať.

Pri zimných športoch používajte bezpečnostné pomôcky napríklad v podobe prilby pri lyžovaní, sánkovaní a korčuľovaní, či chráničov kolien pri hraní hokeja.  
20170127_152300jpg

Vždy pred použitím sánok skontrolujte ich stav vrátane popruhu na ťahanie. Ak nájdete akékoľvek poškodenie, nepoužívajte ich, aby nedošlo k zraneniu.  To isté platí pre lyže, boby a lopáre. Vyberajte si len svahy so súvislou snehovou pokrývkou, kde nie sú žiadne prekážky, ako sú kamene, stromy a pod., a myslite aj na to, aby na konci bola dostatočne veľká rovná plocha na zabrzdenie a v blízkosti nebola cesta s premávkou. 
20160114_102920jpg

Vyhnite sa zľadovatelým plochám, na ktorých je akýkoľvek pohyb nekontrolovateľný. Je dobré deti naučiť, aby pri sánkovaní neťahali nohy po zemi.

Veselú zimnú zábavu :)