Ako vybrať detskú postieľku? Takto sa vyberalo u nás

Už počas tehotenstva som dlho uvažovala nad tým, akú detskú postieľku vybrať pre naše bábätko. Na trhu je množstvo postieľok od výmyslu sveta. V rôznych veľkostiach, farbách, materiáloch, s baldachýnom, s úložnými šuplíkmi, s prebaľovacím pultíkom atď., atď. Človek by ani nepovedal, že existuje toľko možností a kombinácií. Až som sa v tom pomaly strácala.

Moje podmienky boli nasledovné:

Polohovateľnosť

Chcela som postieľku, ktorá bude mať možnosť polohovania aspoň na tri výškové úrovne. Keď je bábätko malé, používa sa najvyššia úroveň roštu. Postupne ako rastie, sa rošt dáva nižšie. Išlo mi hlavne o praktickú stránku. Aby som sa nemusela zohýnať a šetrila si tak chrbát. 

_MG_9646_1jpg

                      Postieľka má 3 polohy nastavenia výšky

Kvalitný rošt

Samozrejmosťou výbavy postieľky je vhodný rošt. Ten náš je klasický, pevný, s väčšími otvormi než lamelamy pre dobré odvetrávanie.

_MG_9650_1jpg

Zdravotný matrac

Pri výbere matraca sme sa potrápili asi najviac. Dali sme si poradiť od viacerých známych aj neznámych, no každý preferoval niečo iné. Niekomu vyhovoval pre bábätko tenší matrac, niekomu naopak hrubší, no vzdušnejší, niekto preferoval bio náplň matraca, niekomu vyhovovalo kokosové vlákno. My sme sa nakoniec rozhodli pre obojstranný. Zložený z jednej strany z kokosového vlákna a na druhej strane z pohánky. Mal by byť vzdušný, zdravotne nezávadný a vhodný pre detičky od narodenia. Super vec je aj látkový mantinel, ktorý dáva bábätku pocit väčšieho bezpečia. My ho máme v postieľke dodnes a nedáme naň dopustiť. Zabraňuje, aby trčali nôžky a ruky von z postieľky počas spánku. Tento náš mantinel, ktorý je vidieť na fotkách je napríklad kupovaný v IKEI.

Samotná konštrukcia postieľky

Od začiatku som vedela, že nechcem žiadne kolísky a ani žiadne malé postieľky, ktoré sú vysoké do úrovne vašej postele a chýba im jedna strana, aby ste sa k dieťatku vedeli rýchlo a ľahko dostať bez toho, aby ste vstávali z postele. To je však asi jediná výhoda. Nedá sa dlho používať, pretože nie je polohovateľná a má malé rozmery. 

Chcela som pevnú drevenú postieľku, ktorá vydrží a dá sa používať do čo najvyššieho veku dieťaťa. Niektoré mamičky preferujú látkové cestovné skladacie postieľky. Výhodou je, dieťatko sa nemôže buchnúť o steny postieľky. Problém však vidím v pevnosti, odolnosti a udržaní čistoty. 

Na každodenné spanie sa mi vhodná nezdala. Kúpila som si aj cestovnú postieľku, no len na cestovné účely alebo sme ju využívali ako prenosný hrací kútik v obývačke, keď bol Miško menší.

Rozhodla som sa pre klasickú postieľku, ktorá má na bokoch paličky, aby som na dieťatko videla a hlavnú stenu pri hlavičke a nohách plnú, aby sa necítilo ako niekde v „prievane“ :)


_MG_9645_1jpg

Výhodou tejto postieľky bolo, že má v prednej časti 3 vyberateľné paličky. Oceňujem to hlavne teraz, keď už Miško dokáže sám vyliezať z postielky bez toho, aby sa zranil.


_MG_9647_1jpg

_MG_9648_1jpg

Ja osobne som nemusela riešiť žiadne úložné šuplíky pod postieľku, pretože mám kopec miesta vo veľkých skriniach v spálni aj v Miškovej izbičke, ale ak chcete mať aspoň pár základných vecí poruke a nemáte na to priestor v skrini, využite túto možnosť.

_MG_9649_1jpg

Čo sa týka dizajnu, ani s tým som si príliš nelámala hlavu. Zvolili sme vcelku neutrálne farby, ktoré sa nám hodili do bytu. Motívov na detských postieľkach je neuveriteľné množstvo, ale kedže toto nie je to najdôležitejšie, neriešte to priveľmi. Malým huncútom sa iste zapáči každé milé zvieratko, ktoré tieto druhy postieľok ponúkajú.

Celkovo som s výberom postieľky nadmieru spokojná. Konštrukcia je pevná a stabilná a dodnes vydržala všetko skákanie nášho malého, už dvojročného huncúta. Ľahko sa čistí. Zmena polohy roštu si vyžaduje skrutkovanie, ale zvládne to každý muž v domácnosti, ktorý má po ruke skrutkovač. 
Postieľky tohto typu a mnohé ďalšie s overeným prístupom a rovnakej kvalite nájdete TU.

Keby som sa mala rozhodnúť ešte raz, zvolila by som si ju zasa.


                                   Zuzka