Cestovanie s deťmi

Cestovanie s deťmi býva naozaj náročné. Hlavne, ak je cesta dlhšia než obvykle, alebo ak cestujete na dovolenku napríklad k moru. Vtedy nestačí len zobrať do auta jednu minerálku, pustiť si dobrú hudbu a jediné, čo by nás mohlo obťažovať, by bolo zastavenie na wc. S deťmi si človek cestu autom neraz „užije“.

Doprajte si čas

Cestovanie s deťmi prináša vždy veľa nečakaných situácií. Je dobré, ak si neplánujete všetko na poslednú chvíľu. Deti sú veľmi hravé a spontánne bytosti, ktoré nezaujíma časový harmonogram. Objavujú, sledujú a vnímajú každý okamih inak než my. Doprajte si volnejšie temto aj počas cestovania. Radšej si naplánujte väčšiu časovú rezervu a zastavte sa počas jazdy na pekných a zaujímavých miestach. Deti budú mať z toho radosť, vy si chvíľu oddýchnete a s dobrým pocitom sa pustíte na zvyšnú cestu.

Myslite dopredu

Skúste si predstaviť, čo všetko potrebujete zabezpečiť od samotného začiatku plánovania dovolenky. Ak sa niečo dá vybaviť dopredu, urobte to. Ide napríklad o rezervácie hotelov, vstupov na rôzne atrakcie, či služby, na ktoré by ste museli zbytočne dlho čakať. Určite sa napúšťajte dovolenkovať s pocitom, že si nájdete po ceste niečo, čo sa vám zapáči. Môže to totiž skončiť veľmi zle, keď budete s unaveným a hladným dieťaťom hľadať voľnú izbu od mesta k mestu v neskorých nočných hodinách. Samozrejmosťou by malo byť aj skontrolovanie platnosti cestovných dokladov, aby vás nezaskočilo, že zistíte, že váš pas je dávno neplatný.

Kontrolujte batožinu

Aj vy po zbalení vecí na dovolenku kontrolujete, či ste niečo nezabudli, a či je všetko, čo ste práve zbalili, naozaj potrebné? Urobte to aj u vašich najmenších. Určite skontrolujte, čo všetko si pribalili do svojej batožiny. Predídete tak zbytočnostiam, ktoré zaberú miesto a zaťažia tak ich batožinu. Nápomocné vám budu aj cestovné zoznamy, ktoré nájdete na internete.

collage5jpg

Deti treba zabaviť

Doprajte deťom pocit užitočnosti a zábavy v jednom. Ak máte doma napríklad foťák, ktorý sa ľahko ovláda a nebude vám prekážať, že vám ho môže dieťa jemne poškodiť, určite mu ho zoberte. Prekvapí vás, čo všetko si deti počas cesty a dovolenky všímajú. A do rodinnej zbierky fotografií pribudne kopec vydarených aj menej vydarených momentiek.
Nezabudnite na zábavu pri vode aj pre tých najmenších. Niekoľko farebných formičiek, malé vedierko a nafukovacie hračky dokážu zabaviť deti pri vode na celé hodiny.

collage4jpg

Na cestách je tiež praktické, ak sa hráte rôzne slovné hry. Tie nezaberú žiadne miesto v kufri a vymýšľať si tie najrôznejšie hádanky a vtipy deti kreatívne zabaví. Nám sa veľmi osvedčilo aj púšťanie hovorených rozprávok.
Najmenší cestovatelia by mali mať kvalitnú a hlavne bezpečnú autosedačku, podľa možnosti sklápaciu aj do polohy na spinkanie.

collage3jpg

S jedlom rozvážne

Na výlety si väčšinou radi pribalíme nejakú tú sladkosť na hryzkanie. Vyhnite sa ale všetkému, čo sa v teplých podmienkach rýchlo roztopí. Taktiež preferujte sladké radšej v podobe ovocia, ktoré napríklad nakrájate na kocky do uzatvárateľných dóz. Rovnako dobré na rýchle občerstvenie v aute alebo na kúpalisku, či na pláži môžu byť aj malé kúsky zeleniny, orechy a množstvo iných zdravších rýchlych pochúťok. Základom v letnom počasí je samozrejme dostatočné množstvo tekutín.

collage1jpg

Využite dostupné dopravné prostriedky

Ak už ste na dovolenke a chcete dopriať deťom naozajstné zážitky, skúste využiť na rýchle presuny mestom napríklad hromadnú dopravu. Ani neviete, ako veľmi sa deti potešia z jazdy metrom, vlakom, autobusom, či loďou. A vy aspoň nemusíte riešiť nekonečný príbeh s parkovaním.

collage7jpg

Nezabudnite na praktickú lekárničku

Stať sa môže všeličo. Majte preto vždy po ruke aspoň základný balíček prvej pomoci, ktorý obsahuje napríklad teplomer, leukoplast, lieky od bolesti, lieky na tráviace ťažkosti, lieky na zníženie teploty, sirup na bolesť hrdla a niečo na alergiu. Samozrejmosťou sú opaľovacie a krémy po opaľovaní a krémy na spálenú pokožku od slnka a mastička po štipnutí hmyzom. Ak dodržiavate zvýšenú hygienu, nezabudnite na antibakteriálne prípravky a obrúsky do kabelky.  

collage6jpg

Ak tieto základné pravidlá zvládnete, iste vám už nič nezvládnuteľné nehrozí :) Hlavne sa snažte užiť si každú činnosť s deťmi čo najviac. 
             
                                  Zuzka