Drevené hračky, ktoré majú cez 100 rokov a sú stále v kurze. Viete, o čom je reč?

Tieto duchaprítomné "drevené bio hračky" nás dokážu zabaviť napriek tomu, že prešli rukami niekoľkých generácií. 

Reč je o matrioškách. Ich názov pochádza z veľmi rozšíreného mena v Rusku, Matrjona, Matriona. Základom je drevená dutá vysústružená figúrka, ktorá v sebe skrýva niekoľko menších, rovnakým štýlom maľovaných figúrok. Matrioška bola akýmsi znakom materstva a plodnosti a stala sa veľmi obľúbenou už v samotných začiatkoch.


russian-1861410_1280jpg

Samotná výroba tejto ekologickej drevenej hračky je hotový zázrak. Skúsení remeselníci vyrábajú matriošky predovšetkým z lipového dreva, ktoré sa svojou kvalitou hodí na výrobu tohto ruského skvostu najviac. Ďalšie druhy dreva sú aj breza a jelša. Drevo určené na výrobu sa suší aj niekoľko rokov. Počas sušenia sa necháva čiastočne s kôrou, ktorá zabráni praskaniu a vysušeniu dreva. Začína sa od najmenšej figúrky, ktorá sa už neotvára a postupne sa sústružia väčšie figúrky.  Najskôr sa vyrobí spodná časť figúrky. Výroba matriošky je dosť zložitý proces, pozostávajúci z približne pätnástich rôznych technických postupov.

russia-705072_1920jpg

Hlavné motívy na matrioškách boli dievčiny v šatkách, s kvetinami, v kožuštekoch. Neskôr sa kožušteky obmieňali s rôznofarebnými motívmi šiat. Nebolo ničím prekvapivé, ak ste natrafili na matriošku s motívom chlapca alebo deduška s fúzmi. Postupom času sa stali trendom figúrky zobrazujúce na sebe aktuálne politické či kultúrne dianie na celom svete. Môžete si kúpiť matriošky s motívom Putina, Lenina, Stalina, slávne osobnosti, Hellou Kitty alebo dokonca obľúbených Mimoňov alebo Mášu s medveďom.


matryoshka-1811275_1920jpg

matruschka-1029686_1920jpg

Prvá vyrobená matrioška sa skladala z ôsmich figúrok. Počet figúrok bol časom rôznorodý, od dvoch až po dvadsaťštyri bábik. Najobľúbenejší počet bol napríklad z troch, ôsmich alebo dvanástich dielov bábik. Rekordmanom medzi matrioškami bola napríklad figúrka vyrobená v meste Semjonov, neďaleko Nižného Novgorodu. Je vysoká jeden meter a jej priemer je pol metra. Skladá sa zo 72 postavičiek.

ornament-3131097_1920jpg

Kvalitnú matriošku spoznáte tak, že sa ľahko rozkladá a zloží naspäť, jej povrch je pekne a kvalitne opracovaný a žiari farbami. A hlavne vám musí padnúť ihneď do oka :)

My ju máme doma už niekoľko rokov a teším sa, keď vidím, že aj Miško je z tejto typicky ruskej drevenej hračky nadšený :)

collagejpg

                                                                                                                                                 Zuzka

Použité zdroje:

rusweb.com
pixabay.com