Jarné Azúrové pobrežie našimi očami

Náš ďalší poznávací výlet po Londýne prišiel dosť rýchlo. Babke sa cnelo za vnúčatami a tak ich chcela mať cez jarné prázdniny iba pre seba. Aspoň nejaká výhoda bývania vo veľkej vzdialenosti od seba :-) Tak sme s Lenkou nelenili a vymysleli sme, ako tých pár dní opäť naplno využiť. Zuzka, bohužiaľ, nemohla ísť s nami kvôli pracovným povinnostiam. A tak stačilo nájsť let, ktorý by nám časovo vyhovoval a stráviť pár dní na krásnom Azúrovom pobreží. Jediný let v našom načasovaní bol let do Nice. O mieste nášho výletu bolo teda jednoducho rozhodnuté. 

20190305_182839jpg
Čaro západu slnka pri mori

Ubytovanie v Nice sme našli v tomto zimnom období neskutočne ľahko. Človek nemusel hodiny hľadať a rozhodovať sa medzi sympatickosťou a cenou, tak ako to bolo v našom prípade v Londýne. Tam sme oželeli naše požiadavky a vyberali nižšiu cenu a blízkosť k centru. V Nice nebol žiadny problém nájsť si čisté, pekné a moderné ubytovanie v skvelej lokalite za priaznivú cenu.  

20190306_135304jpg
Výhľad na Nice z Parku Colline du Chateau, kde sa dostanete po schodoch alebo aj výťahom, si nenechajte ujsť

Leteli sme s Wizz z Viedne. Auto sme nechali na parkovisku Mazur za približne 50 €. Parkovaciu kartu sme si kúpili dopredu cez www.lacne-parkovanie.sk. Bolo ju potrebné poslať poštou, tak je dobré na túto skutočnosť myslieť dopredu. Po hodine letu sme boli na mieste. Letisko je priamo v Nice, takže do nášho apartmánu sme sa dostali taxíkom za niekoľko minút. Pri spiatočnej ceste sme už boli múdrejšie a na letisko sme sa dopravili  niekoľkonásobne lacnejšie autobusom :-) Lístky sa dajú kúpiť v automatoch alebo priamo od šoféra. 
V deň príchodu sme si stihli vychutnať večernú atmosféru mesta a hlavne úchvatný šum veľkých okruhliakov vo vlnách Stredozemného mora. 

20190306_125759jpg
Pláž v Nice

Na druhý deň nášho výletu sme hneď ráno nastúpili na vlak na stanici Nice Ville (na kúpu lístkov si treba vyčleniť viac času, automaty sa zle ovládajú) a dopravili sa do Monaka, kde sme strávili väčšinu dňa. To nás očarilo z celého výletu asi najviac. Boli sme radi, že sme si nepožičali auto, ako sme plánovali (auto sa dá požičať pri letisku za 100 € na 3 dni) a že sme si prešli celé Monako peši. Inak by sme nenatrafili na tak nádherné miesta a zákutia popri pobreží. 


20190304_124843_12jpgV Monaku

Okrem centra Monaka a Katedrály nepoškvrnenej Matky Božej sme navštívili aj Múzeum oceánografie. Už samotná budova múzea je úchvatná. Nie sú tu len akvária, ale aj mnoho zaujímavých exponátov. Napríklad kostru vráskavca v životnej veľkosti len tak hocikde nevidíte. Múzeum je postavené na skale tesne pri mori. Je možné sa dostať až na samotnú strechu, odkiaľ je krásny výhľad. Dá sa tu aj najesť a je tu ihrisko pre najmenších.

Navštívili sme aj virtuálnu prehliadku podmorského sveta, ale to veľmi neodporúčame, pretože používajú okuliare s telefónmi Samsung a rozlíšenie je dosť slabé, takže žiadne vtiahnutie do reality sa nekonalo. Na konci múzea je tradične obchod so suvenírmi, majú tu veľké množstvo milých plyšových zvieratiek z morského sveta, takže sme ľahko vybavili darčeky pre naše ratolesti.


V Monaku je najkrajšia botanická záhrada na svete, takže ju určite nevynechajte. A nezabudnite, tak ako my, že Monako je už iný štát a neplatia tu pravidlá pre dátový roaming ako v EÚ. Za 1 "megabajtík" zaplatíte 9 Eur a milé O2 Vám to oznámi pri 40 Eurách a zastaví Vás pri 50-tke. Mala by prísť privítacia sms s upozornením, ale mne osobne napríklad neprišla. A tak sme si neplánovane predražili výlet. Ale náladu sme si určite nenechali pokaziť, to by sa ani pri toľkej záplave slnečných lúčov a krás prírody nedalo  :-) 


20190304_130243jpg
Budova Múzea oceánografie

Tretí deň sme si vyčlenili pre Cannes. Spiatočná cesta z Nice stála vlakom približne 25 €. Kvôli najkrajším plážam nám návštevu tohto známeho mesta vrelo odporúčal aj taxikár. Bohužiaľ sme natrafili na čas, kedy boli uzavreté, pretože práve na ne navážali piesok. Ale vyzerali veľmi sľubne aj tak :-) Taktiež aj kostol Eglise Notre-Dame de Bon Voyage, ktorý sme mali v pláne navštíviť, bol v rekonštrukcii. Pozreli sme si aspoň chodník slávy a vyšľapali k Musée de la Castre, odkiaľ sme si vychutnali výhľad na mesto. Pokochali sme sa rozkvitnutými záhonmi a zeleňou, farbou mora, dali si dobrý obed a pobrali sa naspäť do Nice. 

20190305_095326jpg

20190305_112832jpg
V Cannes

Poobedie v Nice sme plánovali stráviť bicyklovaním. Skvelé, že sa dajú požičať na každom rohu a len za 1,50 € na deň. Trvalo nám však 1,5 hodiny, kým sme sa vôbec k bicyklom dostali :-D

Telefón a platobná karta sú podmienkou požičania. Ani takéto zhody okolností ( zabudnutá platobná karta a nenabitý mobil )nás nezlomili a nevzdali sme sa na rozdiel od iných, ktorých sme pri stojanoch stretli neúrekom márne dúfajúc, že od nich odkukáme, ako sa vlastne bicykle požičiavajú. Po dlhých minútach skúšania a náhodného klikania do automatu to nakoniec Lenka nevydržala a hodila sa do cesty dvom cyklistom, aby nám prezradili, ako sa k bicyklom dostať. Úsmev ich prezradil, že na tom boli podobne. Žartovali, že to bude drahá rada a že je to celé nesmierne jednoduché, no nakoniec nám milo a ochotne pomohli.  Potom sme si pripadali strašne múdre, pretože aj nás turisti zastavovali a pýtali si rady :-D  Prešli sme si celé pobrežie Nice cez deň a aj večer. Práve takto sme videli najviac z jeho krásy.Ak by ste potrebovali, tu je návod na požičanie bicyklov v Nice:
  1. Buď na stránke  https://www.velobleu.org/, ktorá je však vo francúzštine alebo na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na informačnej tabuli, sa zaregistrujete (tu sa dá zvoliť aj angličtina), potrebujete zadať údaje platobnej karty.
  2. Vyberiete si bicykel, ktorý má podľa možností všetko v poriadku, zapnete automat a zvolíte angličtinu a "Rent a bike"- to je však všetko, čo si v angličtine prečítate
  3. Každý stojan má svoje telefónne číslo, na ktoré treba zavolať, keď sa Vám zobrazí, to je len pre potvrdenie, že ste to vy, hovor je hneď zrušený. 
  4. Vyberiete si dobu, na ktorú si chcete bicykel požičať
  5. Potvrdíte kliknutím na Acceptez a opäť zavoláte na telefónne číslo, ktoré sa Vám zobrazí
  6. Vyberiete si číslo bicykla a odopnete ho od stojana. 

20190305_183542jpg
Nice
Posledný deň výletu sme si dali skvelé raňajky. Croissanty a bagety majú Francúzi naozaj veľmi dobré. Odložili sme batožinu do úschovne, ktorú sme našli cez www.nannybag.com a pokračovali v potulkách po Nice. Navštívili sme bohato zdobenú  St Nicholas Russian Orthodox Cathedral, pochodili krížom-krážom mesto, vyšľapali do Parku Colline du Chateau, odkiaľ sa nám naskytol úchvatný výhľad na všetky strany, cestou dole si pozreli starý židovský cintrorín, požičali ešte bicykle a zašli k majáku a spokojné sme sa pobrali na letisko. 


20190306_104937_2jpg
Katedrála sv. Mikuláša

Azúrové pobrežie v nás zanechalo tie najlepšie dojmy a radi sa sem určite niekedy ešte vrátime.
          
                                     
                                          Tinka