Lákavá cesta jógy a zdravého životného štýlu

Od momentu, kedy som sama na sebe zistila, že hodiny strávené za počítačom počas štúdia na vysokej škole a neskôr sedavé zamestnanie mi nerobí dobre, rozhodla som sa aktívnejšie venovať pohybu a zdravému životnému štýlu. Priznám sa, že behanie ma rýchlo prestalo baviť. Nepatrím k osobám, ktoré potrebujú zhodiť nejaké to kilečko. Chudnutie bolo pre mňa pasé. Práve naopak. Som človek, pre ktorého slovo diéta nemá veľký význam. Od malička som bola skôr chudšia. Motivácia cvičenia pre mňa znamenala spevnenie tela, zvýšenie svalovej hmoty a lepší pocit, že robím niečo pre svoje zdravie.

Tiež som vsadila na pravidelný prísun vitamínov. Hlavne v podobe ovocia a zeleniny, ale aj celozrnných výrobkov, orechov a semienok. Stravovanie som sa snažila dodržiavať vždy pestré. Mamina mi vždy s úsmevom hovorí, že už ako malá som veľmi rada chrúmala akúkoľvek zeleninu či ovocie. A to mi zostalo doteraz. 

Počas štúdia na vysokej škole som pravidelne cvičila pilates. Pamätám si dodnes, ako som si  spočiatku myslela, že takéto cvičenie je len pre starších ľudí. No opak bol pravdou. Bolo to občas poriadne namáhavé. Na toto obdobie spomínam celkom rada. Pilates ma naučil veľa cvikov, vďaka ktorým som na sebe objavila toľko „nových“ svalov. 

Na konci vysokej školy som sa zoznámila s kamarátkou Luckou, ktorá bola fanúšička jogy. Ja, ako nefanúšička, som často s úžasom počúvala, aké je skvelé cvičiť jogu, aké blahodarné účinky má nielen pre telo, ale aj pre dušu, a tak mi nedalo nevyskúšať to. S kamarátkou Majkou sme sa jedno pekné slnečné sobotné dopoludnie vybrali na hodinu jogy pre začiatočníkov do Joga House centra na Panenskej ulici v Bratislave.

1jpg

Plné očakávaní sme sa prezliekli a čakali na inštruktorku. Bola veľmi milá a ochotne odpovedala na každú otázku, ktorá sa k nej od nás, laikov, dostala. Cvičenie bolo príjemné. Inštruktorka nám vysvetľovala význam každého pohybu, význam každého svalu, ktorý pri danom pohybe cítime a tiež nám vždy predviedla aj ťažší variant cviku. Celé to bolo nenásilné a uvoľnené. Počas celého cvičenia hrala v miestnosti relaxačná hudba, ktorá uvoľnenú atmosféru ešte viac umocňovala. Jediné, čo ma jemne rušilo pri sústredení sa na svoj dych a pohyb bolo slovné spojenie: „prejdeme cez mačku“ :) Jogíni iste považujú toto slovné spojenie za úplne bežné (znamená dostať sa do pozície mačky s vypuklým chrbátom), no pre mňa s kamarátkou to bol vždy dôvod na úsmev. Ako v joge nezrelým začiatočníčkam nám to pripadalo veľmi vtipné.

Po tomto vtipnom zážitku so začiatkami jogy som si jej dopriala ešte niekoľko hodín. Dokonca v práci, kde som pracovala pred nástupom na materskú dovolenku, sa organizovali pravidelné cvičenia s jogínom, ktorý bol rovnako milý a ochotný pomôcť a vysvetliť každý cvik. Obľúbila som si tieto ranné hodiny jogy.

2jpg

Jogu rada praktizujem dodnes. Sem tam si doma rozprestriem podložku na cvičenie, na ktorej sa ihneď objaví aj môj malý synček, a pár základných jogových cvikov mi pomáha uvoľniť postupne celé telo po namáhavom dni. Preto ju vrelo odporúčam každému :)


Zuzka