Neviete si poradiť ako zariadiť detskú izbu? Inšpirujte sa týmito návrhmi

S príchodom nového člena domácnosti to býva zväčša dosť hektické. Treba zariadiť mnoho administratívnych činností, nakúpiť celú výbavičku a nakoniec pripraviť samotné miesto, kde bude tráviť bábätko najviac času. S postupným pribúdaním rokov sa izbička s dieťatkom mení podľa jeho potrieb a záujmov.  Ak ste práve v ktoromkoľvek štádiu realizácie detskej izby, inšpirujte sa nasledovnými návrhmi.

Útulnosť a praktickosť od malička

children-3368013_1280jpg
Ak máte možnosť venovať sa zariadeniu izby pre bábätko ešte pred jeho narodením, určite sa pohrajte s viacerými detailami. Hlavným stredobodom tejto izbičky je postieľka, ktorá napriek pridanému baldachýnu pôsobí vzdušne a jednoducho. Hneď vedľa je umiestnená praktická vyššia komoda, ktorá ukryje všetko potrebné pre bábätko. Výhodou zatvorených skriniek a komody je, že sa do vecí nedostane prach a tak zostane všetko pekne čisté. 
V tomto prípade sa myslelo dopredu aj na priestor pre hranie sa bábätka. Do druhého rohu izby sa umiestila detská ohrádka, kde sa malý drobec vie zabaviť s hračkami.
Farebné prevedenie celej izby pôsobí príjemne vďaka pastelovým farbám v rôznych odtieňoch sivej. Celý dojem ešte viac umocní veľký záves a záclony, ktoré ladia rovnako k farbám na stenách a ktoré opticky izbu predlžujú.
Pri vstupe do izby vás zaujmú detaily v podobe malých obrázkov na stene a veľkého masívneho lustra.

Malý veľký námorník

children-2974351_1280jpg
Táto izba v námorníckom štýle osloví viac väčšie deti. Svojim prevedením vystihuje silu detailov, ktorých je v tomto prípade naozaj niekoľko. Jednotný štýl lámp, vytvorených akoby z lodného lana zaujme každého na prvý pohľad. Rovnako zaujme aj originálne vymyslené tienenie okien pomocou skladacích roliet. 
Podlaha hrá niekoľkými farbami a vzormi, na ktorej je zvolený modro-biely koberec s nízkym vlasom s cik-cak vzorom. 
Všetky detaily vyvažuje neutrálna farba použitého nábytku a kresla, biela. Rovnako jednoduchá zostala farba stien v celej izbe, ktorá izbu zbytočne nezaťažuje farebnosťou, okrem hlavnej steny za čelom postele. Tá dostala jemný tón bledomodrej farby.

Izba pre vílu

childrens-for-girls-3368014_1280jpg
Aj veľké deti chcú snívať. A práve snívanie je odzrkadlené na hlavnej stene tejto izby pre dievča. Už na prvý pohľad je jasné, že naoko jednoduchý štýl moderného nábytku nemusí znamenať neosobné miesto pre dieťa. Práve naopak. Spolu s pestrými detailami na hlavnej stene tvoria spolu veľmi zaujímavý a hravý prvok, ktorý ocení každá malá či väčšia majiteľka tejto izby. 
Akúsi romantickú a príjemnú atmosféru dotvára osvetlenie v podobe svetelnej reťaze nad posteľou. 

Modrá je dobrá

children-2974356_1280jpg
Modrá farba je spájaná zväčša s chlapčenskými izbami. Aj v tomto prípade to tak bude. Námornícke modré prevedenie záhlavia postele zaujme asi ihneď po vkročení do tejto izby. V modrom štýle nadväzuje aj komoda, a čo to z modrej obsahuje aj malý nočný stolík vedľa postele. 
Záclona na okne pripomínajúca morské vlny dokonale podčiarkuje ešte viac atmosféru morskej témy. 
Kombinácia vodorovných a zvislých pásikov na hlavnej stene izby môže pôsobiť spolu s detailami obrázkov morských živočíchov jemne chaoticky. 
Celá izba je opticky predelená vysokým otvoreným policovým systémom, za ktorým čaká na majiteľa izby pohodlné štýlové kreslo v neutrálnej farbe.

Priveľa pestrosti?

wallpaper-416046_1280jpg
Posledný návrh detskej izby je viacmenej ukážkou toho, ako môže pôsobiť kombinovanie viacerých farieb spolu s veľkým množstvom rôznych detailov a tvarov.
Na prvý pohľad je jasné, čo zaujme človeka ako prvé po príchode do izby. Je to tapeta, ktorá v sebe skrýva všetky farby, postavičky a predmety spájajúce sa s detstvom. Atmosféru farebnosti zvýrazňuje aj čelo postele, ktoré je hravo farebné. Celý interiér je doplnený nábytkom v zelených farbách.
Čo poviete na takúto pestrofarebnú izbu pre deti vy? :)

Niekoľko rád na záver

Či už zariaďujete izbičku pre bábätko, alebo pre väčšie dieťa, nezabúdajte myslieť v prvom rade na praktickosť.

Mnoho skúseností hovorí, že najideálnejšia farba do detskej izby je biela, pretože je zväčša zložité udržať pri malých nezbedníkoch steny dokonale čisté a nepokreslené. S bielou farbou je maľovanie stien naozaj najjednoduchšie. Aj keď všetky farby majú svoje označenie alebo kód, už nikdy Vám nenamiešajú presne ten istý tón farby, pretože farba na stene časom stráca na intenzite. A tak pri farebných stenách musíte rátať s tým, že v prípade znečistenia budete musieť premaľovať celú stenu alebo izbu. 

Vyhrať sa môžete pri farbe doplnkov. Tie navyše nie je problém rýchlo a lacno obmieňať s pribúdajúcim vekom dieťatka. Môžu to byť vankúše, deky, závesy, záclony, koberce a podobne.

Nezabudnite, že všetky materiály by sa mali dať ľahko vyčistiť a oprať.

Skvelý tip na zútulnenie izbičky sú napríklad aj nálepky na stenu. Vyberte si také, ktoré sa dajú ľahko odlepiť, prípadne znova použiť. 

                                                              
Zuzka & Tinka

Zdroj obrázkov: pixabay