Pečieme s deťmi

Pomáhanie v kuchyni je hlavne pre menšie deti veľmi obľúbená činnosť. Najskôr všetko odpozorujú a potom chcú všetko napodobňovať. Netreba sa toho báť. Môže to byť celkom zábava.
U nás je pečenie s deťmi vždy kreatívne. Niečo sa naučia, zabavia sa a strávime spolu príjemne chvíle. A výsledky našej práce v podobe sladkých koláčikov stoja za to :).

Pre začiatok si napríklad upečte obyčajné sušienky. Recept nebýva natoľko zložitý, aby ste si neporadili s jeho prípravou spolu s deťmi. Zvoľte väčšiu nádobu, kde sa všetky ingrediencie zmestia s rezervou. Predídete zbytočnému vysypaniu počas nemotornejšieho miešania.

5JPG

Nájdite si recept, ktorý nepotrebuje veľmi dlhý čas na prípravu, cesto nemusí odpočívať ani sa pridlho chladiť v chladničke. Skontrolujte si tiež, či máte všetky potrebné suroviny na prípravu koláčikov. 
Ak sa vo vašej kuchyni nachádzajú aj menšie pracovné pomôcky, vhodné do malej ruky, alebo nerozbitné kúsky napríklad v podobe plastých vykrajovačiek, preferujte ich.

3jpg Malý valček je šikovným pomocníkom pre najmenších

Nezľaknite sa hneď toho, že bude múka takmer všade, že kúsky cesta budete odliepať možno z rôznych častí tela a že niektoré suroviny v kuchyni zmenia svoje miesto. Ale ten úžasný pocit, keď si detské ruky vyskúšajú zaboriť svoje malé prsty do hmoty, s ktorou sa nestretávajú bežne, bude na nezaplatenie. Veď deti sa riadia pravidlom, že čím špinavšia činnosť, tým lepšia zábava :).

6JPG
 Plastové vykrajovačky sú nielen pestré, ale hlavne bezpečnejšie než kovové

Kým sa koláčiky pečú v rúre, je ten správny čas na malé poučenie, že kuchyňu treba aj upratať. Opäť smelo zapojte svojich malých šikovných pomocníkov a možno zistíte, že to spolu zvládnete celkom rýchlo. Tým najmenším stačí navlhčiť malú utierku a uvidíte ako horlivo sa pustia do utierania všetkého, čo sa im dostane pod ruky. A o vysávaní podlahy ani nehovoriac.

Počas práce v kuchyni je veľkou pomôckou napríklad takzvaná učiaca veža. Vďaka nej môže vidieť aj ten najmenší člen rodiny, čo sa deje na kuchynskej linke a priložiť tak ruku k dielu. Pre väčšie deti postačí aj klasický detský schodík.

4JPG

Zistili sme, že obávať sa takejto detskej spolupráce sa netreba. Stačí byť pozorný, sledovať, čo všetko deti zaujíma a čo všetko si chcú vyskúšať a dopomôcť im s činnosťami, ktoré ešte nevedia zvládnuť samé. Je dobré, ak máme po ruke aspoň jednu handričku či utierku, ktorú vieme rýchlo použiť pri malých nehodách.

2jpg
Vlastnoručne vyrobené koláčiky chutia vždy lepšie než tie z obchodu :)

Nie je vždy dôležitý výsledok, ale to, že sme si našli na seba čas a dokázali sme spojiť príjemné s užitočným. Zabavili sme sa a zároveň sme deti naučili ďalším novým praktickým skúsenostiam do života.

Zuzka