Servítková technika

Veľmi sa mi páčia vecičky, ktoré sú vytvorené technikou decoupage. Ide o techniku zdobenia predmetov pomocou servítiek. Ako malé deti sme ich zbierali a teraz ich môžeme zmysluplne využiť na skrášlenie našich domácností.

Vyberieme si predmet, na ktorý budeme lepiť vybraný motív, vystrihnutý zo servítky. Lepenie je jednoduché. Pomocou obyčajného lepidla na papier s použitím štetca alebo malej špongie.

5JPG

Lepidlo nanesieme najskôr na daný predmet, v mojom prípade na kvetináč. Je dobré, ak si ho najskôr odmastíme. Lepidlo bude lepšie držať a obrázok na ňom bude trvácnejší. Potom si servítku rozoberieme na vrstvy. Zväčša bývajú tri. Je to trochu mravenčia práca, ale kto vydrží, ten sa dočká úspechu ☺  Použijeme iba vrchnú najfarebnejšiu vrstvu. Priložíme ju na lepidlom natretý povrch, pritlačíme a prstami alebo štetcom vytlačíme vzduch, ktorý zostal pod servítkou v podobe malých bubliniek. Snažíme sa prilepiť servítku bez vzduchových bublín a nerovností. Pozor na jemnosť. Servítky sú jemné a v kombinácii lepidla sa ľahko trhajú. Nakoniec celý predmet ešte prelakujeme. Tým zabezpečíme, že sa bude pekne lesknúť a tiež splní ochrannú funkciu. Výsledok stojí za to. Veď posúďte sami ☺ 

21jpg


Je veľa webových stránok, ktoré sa zaujímajú práve o túto techniku. Takže inšpirácií je veľa. Vyrobené predmety sú vhodné ako vlastnoručne vyrobený hodnotný darček k akejkoľvek príležitosti.

Túto techniku využívam doslova vo veľkom. Dá sa použiť na akýkoľvek povrch.

1jpg

Zuzka