Význam farieb v interiéri

Všetko okolo nás je farebné. Žijeme vo svete farieb bez toho, aby sme si to uvedomovali. Pred časom som čítala zaujímavý článok o tom, ako veľmi na nás pôsobí pocitové vnímanie farieb. Preto som sa zamyslela aj ja nad správnym výberom farieb, ktoré mi pomôžu vytvoriť doma príjemný pocit oddychu a zároveň ma budú napĺňať pozitívnou energiou. Pozrite sa, čo som zistila ☺

K teplým farbám patria farby v okruhu červenej. K studeným zasa okruh zelenomodrej. Nikdy som nemala jasno v tom, aké farby sa mi páčia a ktoré sú moje obľúbené.

Preto som sa rozhodla pre celkom zaujímavý nápad: použiť farebné doplnky. Je to najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie, ktoré sa dá kedykoľvek prispôsobiť zmenám. Netreba pri tom premaľovať celé steny, či meniť podlahu a dvere. Stačí vsadiť na tú správnu farbu v danom okamihu a zájsť do obchodu nakúpiť si doplnky v danej farbe. Musí tu byť však predpoklad, že byt je v neutrálnych farbách stien, podláh, dverí a nábytku. V opačnom prípade by konečný efekt s farebnými bytovými doplnkami nedopadol najlepšie.

Dnes je na trhu nespočetné množstvo doplnkov, ktoré nielen svojou farbou ale aj dizajnom a nápaditosťou dokážu oživiť neutrálny, občas až „nudný“ interiér.

Mojou farbou bola kedysi fialová. Keď som si neskôr čítala, čo táto farba znamená, uvedomila som si, ako ma vystihuje. Podľa feng šuej je to veľmi spirituálna farba, ktorá podporuje zmysel pre duchovnosť, kreativitu a predstavivosť. Je zmesou červenej a modrej, čo z nej robí tajomnú zmes tepla a zároveň chladu. Môže reprezentovať francúzsku Provence. Spájame si ju tiež s levanduľovým poľom či sladkým lesným ovocím.

V kombinácii s bielou a sivou tvorila kedysi v mojom prvom štartovacom byte, kde som žila, keď som sa osamostatnila, výrazný prvok zanechávajúci pocit sviežosti a energie, ale aj originality a luxusu.

3JPG

4JPG

V kúpeľni som použila červenú farbu, ktorá predstavovala teplú žiarivú energiu v podobe uterákov, sviečok, kobercov a ďalších doplnkov. S bielou a hnedou farbou, ktorá bola použitá na obklady a dlažbu, vytvorila energický a živí priestor. Červená farba totiž umocňuje pocit extravagantnosti, vášne a rýchlo upúta pozornosť. V kombinácii s bielou, ktorá definuje čistotu a jednoduchosť, sa výborne dopĺňajú.

5JPG

Pozor si treba dávať na striedmosť. Nič netreba preháňať a aj s farebnými doplnkami by sme mali pracovať s rozumom. Striedmosť je totiž jediný trend, ktorý nikdy nevyjde z módy.

Zuzka