Viete, prečo kačky v zime neprimrznú a kde je najchladnejšie miesto sveta?

Prechádzky po zasneženej prírode sú pre nás vždy dobrodružstvom. Treba sa len teplo obliecť a ani brodenie sa snehom nás nezastaví. Zima je v prírode najkrajšia. Všade je ticho, sneh a poletujúce snehové vločky, ktoré sa deti snažia chytať.

bd3d8914-841c-4888-b814-967bce291544jpg
Ninka s Danielkom na prechádzke zasneženým lesom v Roháčoch, Západné Tatry


Sneh ako taký je priesvitný. Snehové vločky sú totiž malé priesvitné kryštály, od ktorých sa odraz svetla vo všetkých frekvenciách javí vo viditeľnom spektre ako biela farba.


f09c8d6a-abab-4b80-aaf1-2af4901f6489jpg

Pliesko Maras, Roháče, Západné Tatry

 

Snehová vločka padá na zem rýchlosťou približne 4 km za hodinu.

Najchladnejším miestom na našej Zemi je Antarktída, kde namerali až cez -90 °C.

Kačice neprimrznú na ľad, pretože ich nohy s plávacími blanami sú studené a majú 0°C.

Medvede v zoo sa neukladajú na zimný spánok tak ako ich kamaráti v lese.

Labutí je u nás v zime viac než v lete. O väčší počet sa postarajú labute z chladnejších častí kontinentu, ktoré k nám prilietavajú prezimovať.

Veveričky si dokážu spraviť tak veľké zásoby orieškov na zimu, že ak aj náhodou niektoré z nich nenájdu, nič sa nedeje, nájdu tie ďalšie :)

Počas zimných mesiacov je krátky deň a skoro býva tma. Preto sa človek cíti viac unavený a priberá najviac na váhe.

Naša hlava je 5 krát viac citlivá na chlad než zvyšok tela. Ak nechceme ochorieť, mali by sme si hlavu chrániť pred studeným zimným počasím a už vôbec nechodiť von s vlhkými vlasmi.

Najlepšie na zahriatie, keď nám je chladno, sú pikantnejšie potraviny. Patrí tu napríklad čili, zázvor a škorica. Pomôžu telo pekne prekrviť, a tým začne proces zahrievania.

Ak máte dosť pravej slovenskej guľovačky a chystáte cestovať v zime, najčastejšou dovolenkovou destináciu v zimnom období je Kuba, Dominikánska republika, Thajsko, Mexiko, Dubaj či Bali. Výhodou tohto dovolenkovania je hlavne lacná cena leteniek, menej dovolenkárov v destináciách a väčší výber voľných hotelov. My sme sa napríklad vybrali na Maledivy.

138-DSC_0133 2JPG
Dovolenka v exotike, Maledivy

Horúce nápoje počas zimy dokážu vylepšiť náladu a navodiť pocit teplého pohodového domova. Doprajte si preto aj vy v týchto studených dlhých dňoch dobrú kávu alebo čaj v obľúbenej šálke.
Nezabúdajme ani na našich najmenších a čajík im pekne prihrejme a pridajme napríklad med a pár kvapiek citróna pre lepšiu imunitu. Vyčarujete si týmto všetci príjemnú domácu papučovú pohodu :)

Zuzka