Začíname

Zmena je život. K lepšiemu.

Ani my nepatríme k mamičkám, ktoré tvrdia, že im materstvo nezmenilo ich život. Práve naopak.

Pamätám si na svoj život predtým, než som sa stala matkou.
Moje ráno vyzeralo ako ráno každého mladého pracujúceho človeka. Často sa mi nepodarilo dostať sa z postele pred 7. A vďaka flexibilnému pracovnému času sa mi vstávanie podarilo úspešne odkladať aj na neskôr. Hold, som labužníkom ranného leňošenia v posteli.
Deň v práci sa ťahal väčšinou pomalým pracovným tempom, kedy sme s kolegami odpočítavali najskôr čas do odchodu na obed a neskôr do odchodu domov. Samozrejmé bolo, že som si popri práci našla chvíľku na zorganizovanie stretnutia s kamarátkami či priateľom a tešila som sa na príjemne strávené chvíle plné relaxu, kultúrneho vyžitia, wellness a rôznych športových aktivít. Srdcu blízke mi boli hlavne spontánne aktivity typu:" Mám chuť dnes na malý výlet. Kto sa pridá?" Milujem spontánne rozhodnutia :)
Obľúbené aktivity sa často krát pretiahli do neskorých večerných hodín. Čas strávený s priateľmi bol pre mňa vždy balzamom na dušu. Predstavu pohodového večera zakončil horúci voňavý kúpeľ alebo posedenie na balkóne s pohárom dobrého čaju alebo vínka. Dokonca aj v chladnejšom počasí. Zababušená do hrejivej mäkkej deky som si užívala krásny výhľad na nočné mesto plné romantiky.
Večer sa mi nepodarilo dostať do postele skôr než pred polnocou. A vôbec mi to nevadilo.

Dnes je môj život iný. Nedovolím si povedať, že je lepší ani horší. Som človek, ktorý v živote nič neľutuje a všetko berie pre to, že to tak malo byť a je to tak najlepšie.
Dnes sa budím skoro ráno, po nočnom vstávaní k malému, keď ešte väčšina pracujúcich mladých ľudí spí. S veľkým sebazaprením vstávam. No akonáhle vidím tie malé nezbedné šibalské očka, ktoré sa na mňa smejú z postieľky, moja únava sa mení na úsmev. Príprava raňajok je v znamení milého ranného chaosu a naša domácnosť je plná všade prítomného detského džavotu. Po tatinovom odchode do práce začína deň plný upratovania, varenia, nakupovania, prania, žehlenia a hlavne zábavy. Skúsili ste už vysávanie, keď vás pritom naháňa vaše dieťa a trhá vám vysávač z ruky, aby mohol pomáhať aj on? Alebo vešanie prádla rýchlosťou blesku, len aby ste stihli zavesiť každý kúsok prádla, ktoré vám s veľkým úsmevom a radosťou podáva váš malý šikovný pomocník. Je to na nezaplatenie :) Veľa času počas dňa trávime vonku. Teraskové sedenie s kamarátkami je vymenené za návštevy detských ihrísk a dlhé prechádzky, najlepšie na miestach mimo civilizácie, kde si človek užije ticho prírody. Ocením to predovšetkým vo chvíli, keď môj malý princ zaspí v kočíku.
Večer patrí rodine. Veselým smiechom sa naplní celá domácnosť po príchode tatina z práce. Milujem pohľad na ich šantenie. Ja zatiaľ pripravím večeru a po nej padám na gauč. Ešte okúpať a uspať malého. Rozdelíme si tieto večerné aktivity s priateľom. Na vaňu plnú peny nemám energiu. Dám si rýchlu sprchu a ďakujem za to, že si na chvíľu sadneme v obývačke na gauč a máme chvíľu pre seba. Snažím sa ísť skoro spať, pretože nikdy neviem, čo ma čaká v noci a kedy sa môj malý škovránok ráno zobudí :)
Zuzka